Facebook Twitter
Jesteś tutaj: Studia prawnicze » Artykuły » Najtrudniejszy egzamin na studiach

Najtrudniejszy egzamin na studiach


Egzamin z prawa handlowego stwarza studentom wydziałów prawa i administracji najwięcej problemów. Tylko trochę niżej w rankingu najtrudniejszych przedmiotów uplasowały się prawo cywilne i postępowanie karne. Tak kształtują się ogólnopolskie trendy, studenci różnych uczelni wybierają jednak różne przedmioty.

Weź udział w dyskusji związanej z wynikami sondażu!

Każdy student, niezależnie od kierunku, który wybrał, drży przed sesją egzaminacyjną. Są takie egzaminy, które spędzają sen z powiek, przez które nawet na kilka miesięcy zamiera życie studenckie i które mogą być przyczyną nieukończenia studiów. Zapytaliśmy studentów wydziałów prawa i administracji, które przedmioty stwarzają im najwięcej problemów. Mianem najtrudniejszego przedmiotu określiliśmy przedmiot, z którego najtrudniej zdać egzamin. Respondentów poprosiliśmy o wybranie 4 przedmiotów, począwszy od najtrudniejszego (przedmiot 1) do najłatwiejszego (przedmiot 4). W ankiecie opublikowanej on-line w listopadzie 2009 r. udział wzięło 421 osób z 22 różnych uczelni wyższych.

W rankingu najtrudniejszych egzaminów „zwycięzcą" zostało prawo handlowe, które wybrane zostało przez 171 respondentów (przez 73 z nich na pierwszym miejscu). Nieco niżej, na kolejnych 4 miejscach znalazły się: prawo cywilne (157 respondentów), postępowanie karne (143), prawo rzymskie (121) oraz postępowanie administracyjne i sądowe (118). Najrzadziej respondenci wskazywali na podstawy ekonomii (11), prawo konstytucyjne i strukturalne (23) oraz prawoznawstwo (27).

Wykres 1. Liczby respondentów, którzy wybrali poszczególne przedmioty z uwzględnieniem miejsc, na których były wybierane przedmioty.


Wybory respondentów istotnie zależały od uczelni, z której pochodzili. Nie dziwią te międzyuczelniane różnice - każdy student dobrze wie, jak wiele w powodzeniu na egzaminie zależy od prowadzącego wykład. Warto zatem przyjrzeć się szczegółowym wynikom ankiety. (Kliknij na wykres, aby go powiększyć).Wykres 2. Liczby respondentów, którzy wybrali poszczególne przedmioty z podziałem na uczelnie, z których pochodzili respondenci. (Kliknij na wykres, aby go powiększyć)

Weź udział w dyskusji związanej z wynikami sondażu!

Opracowała Aleksandra Pępkowska

Copyright © 2010 - 2014 Wolters Kluwer, ul. Przyokopowa 33, 01-208 Warszawa