Facebook Twitter
Jesteś tutaj: Aplikacje prawnicze » Artykuły » Sejm uchwalił nowelizację ustaw regulujących profesje prawnicze

Sejm uchwalił nowelizację ustaw regulujących profesje prawnicze


Nowelizacja ustaw regulujących profesje prawniczeW piątek 20 lutego posłowie uchwalili nowelizację ustaw regulujących profesje prawnicze.

Sejm odrzucił trzy istotne poprawki Senatu. Zlikwidował dotychczasowy system praktyk aplikantów w sądach i prokuraturach, zniósł ustną część egzaminu zawodowego oraz dopuścił do korporacji – bez aplikacji i egzaminu – doktorów prawa po trzyletniej praktyce prawniczej.

Nowelizacja przewiduje, iż bez aplikacji i egzaminu zawodowego adwokatem lub radcą będą mogli zostać także doktorzy habilitowani nauk prawnych, sędziowie, prokuratorzy, radcowie Prokuratorii Generalnej z trzyletnim stażem. Taką możliwość dostaną też prawnicy, którzy zdali egzamin sędziowski lub prokuratorski po 1 stycznia 1991 r. i w ostatnich pięciu latach przez trzy lata pracowali w sądach jako asesorzy, asystenci, referendarze, albo byli aplikantami sądowymi lub prokuratorskimi bądź pracowali w kancelarii prawniczej.

Doktorzy będą mogli przystąpić bez aplikacji do egzaminu adwokackiego, radcowskiego, notarialnego. Tak samo jak osoby, które w ostatnich ośmiu latach przez pięć lat pracowały jako referendarze lub asystenci. Taką możliwość dostaną też absolwenci prawa, którzy w ostatnich dziesięciu latach przez pięć lat pracowali w kancelarii prawniczej albo w urzędzie przy udzielaniu pomocy prawnej, oraz osoby, które zdały egzamin sędziowski, notarialny lub prokuratorski, a także radcowie Prokuratorii Generalnej.

Już tegoroczny egzamin na aplikacje będzie ułatwiony. Test zostanie skrócony z 250 do 150 pytań, do zdania wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na 100. Kandydaci na trzy miesiące przed egzaminem z Internetu się dowiedzą, jakie przepisy będą podstawą pytań testowych.

Aplikacje adwokacka i radcowska zostaną skrócone z 3,5 roku do trzech lat. Państwowe egzaminy adwokacki i radcowski mają być pisemne i składać się z pięciu części: testu oraz zadań polegających na przygotowaniu pism prawnych (egzamin notarialny miałby trzy części, w tym test i dwa zadania).

Odpowiadając na pytanie poselskie, minister sprawiedliwości Andrzej Czuma stwierdził, że ustawa ta nie kończy działań rządu w sprawie otwierania korporacji. Wyjaśnił, że w MS trwają prace nad projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, który jest pomysłem poprzedniego ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

Przedstawiciele korporacji prawnich nie do końca cieszą się z uchwalenia ustawy. Joanna Agacka-Indecka, prezesa NRA przepowiada: „niebawem sądy dyscyplinarne będą miały pełne ręce roboty, rozpatrując skargi na adwokatów, którzy nie potrafili sformułować wniosków dowodowych, przesłuchać świadków albo nie znaleźli odpowiednich argumentów do obrony. Do zawodu przystąpi rzesza osób bez praktycznej wiedzy na temat funkcjonowania innych zawodów prawniczych, a także bez umiejętności formułowania myśli.”

Maciej Bobrowicz, prezes KRRP uważa, że samo przyjęcie ustawy jest sukcesem, ale to jedyny powód do zadowolenia. To, co razi w przyjętej nowelizacji to brak ustnej części egzaminu zawodowego i praktyk aplikantów radcowskich i adwokackich w sądach.

Nowelizacja trafi teraz do podpisu do prezydenta. Jeśli głowa państwa jej nie zawetuje, w kwietniu będzie mogła wejść w życie.

Źródło: Rzeczpospolita

Copyright © 2010 - 2014 Wolters Kluwer, ul. Przyokopowa 33, 01-208 Warszawa